вторник, 11 октомври 2011 г.

Адреналин венозно

Искра недоволство и  лютив спрей предвещават огнен ад идните седмица из целия свят.
от Стоян Йотов.

Хора от половината земно кълбо негодуват. Чувстват се измамени, ограбени, потъпкани. От декември 2007 насам са понесли драстично орязване на жизнения си стандарт. Доходите им са окастрени до минимум, личните спестявания вече са се изпарили, безлики чичковци със сиви костюми са прибрали жилищата на мечтите, а други подобни субекти са сложили подпис върху заповеди за уволнение. Касапницата на инфлацията вече си е каза своето, а светлите перспективи в бъдеще време необратимо са се сгромолясали. Чашата на търпение пресъхна.


Законът на улицата набира все повече поддръжници – „Възмутени” и „Окупатори”  от двете страни на океана търсят заплати, пенсии, стипендии, справедливост. Окрилени от примера на Арабската пролет и провокирани от мълчанието на финансовите институции, апатичното отношение на правителства и действията на органите на реда  - всекидневни арести заради неспазване обществения ред. Основна искра в полза на протестиращите бе  на 24 септември, когато служител на нюйоркската полиция напръска с лютив спрей две жени (01:00 минута в Приложение 1). Започната битка обаче ще е сурова  – в крайна сметка протестиращите хулят тази власт, която всъщност промени статуквото в Северна Африка.

Да живееш като глист.
Шествията на недоволство, гражданско неподчинение и сблъсъци от Гърция до САЩ ясно сигнализират за свършилия жизнен цикъл на една паразитна система. Казвам паразитна, понеже модела, който тя защитаваше, се окачествява на колония глисти в световния стомах. Всички бяха доволно, докато бяха глисти, боготворяха майката и таткото Плужеци, и с всеобщо морално одобрение устата на инкубатора бе запушена.

Капиталистическия модел беше тотално сбъркан. Сбъдната утопия (утопия – неосъществима мечта). Високоплатени работни места за всички и множество измислени престижни длъжност. Подмяна на автомобил или преобзавеждане на дома през няколко години. Същото важи за мобилните телефони и всякакво техника изобщо. Пазар на бързооборотните стоки, стигащо до небето производство (пред което преизпълнението на социалистическите плановете в петилетките откровено си бледнее) и постоянно насърчаване на потребяването. Корпорациите изоставиха всякаква социална и морална отговорност. За максимализиране на печалбата си, те втълпиха у хората максимализирането на консуматорството.

От другата страна на този лишен от рационална мисъл образец са лоби групите. За периода 1980 – 2005 те успешно реализираха плана за дерегулация на банките и премахване на механизми за контрол над действията им. С пълна свобода за безконтролна инвестиционна, експанзивна и рискована политика банкери и бизнесмени осигуриха евтини (и невъзвращаеми) кредити за подхранването на консуматорското общество (в това число влиза и прекомерното изкупуване на купища държавни облигации), а същевременно се самообезпечиха с огромни заплати и добавки. Факт е, че все още го правят  – заплатата на директор на голема фирма е нараснала средно с ¼ през 2010г., а банкерите все още получават бонуси с много нули.

Спринцовка адреналин против махмурлук.
Дали сегашната криза е резултат на преднамерени действия от група заговорници, целящи да дестабилизират света или просто „гениално” творение на човешката глупост, в настоящия момент не трудно да се отсече. И при двата случая обаче резултатът е един: Купонът свърши (той свърши още през декември 2007, но светът чак сега се отърва от махмурлукът).

Проблемът е доста дълбок. Освен дългова криза, висока безработица и страхове от втора рецесия, безизходицата е и на ниво човешки ценности. Както колегата Игнатов сподели в дебютната си статия (http://born-with-wind.blogspot.com/2011/10/blog-post_3870.html ) хората сами са си виновни. Като крайни консуматори на система, която всъщност сами избират, те рядко отделят време на обмисляне какво са избрали. А в случая въпросната система ги ограби много материално и още повече духовно.

Затова и сега, в отрезвителя, ще протестират, защото това е единственото, което им е останало. Защото са научени на грешни навици. Понеже е злоупотребено е с доверието им. Тъй като са измамени. Ще чупят витрини и ще хвърлят яйца. От САЩ, през Испания, Белгия, Италия, Португалия (очаквам още страни да се появят на сцената), та до Гърция ще искат „Честна демокрация”, „По-контролиран икономически модел” и „Ограничаване влиянието и интересите на корпорациите”. Ще искат наказания срещу катастрофиралите банки заради безхаберието и своеволията. И ще беснеят. Все пак със собствените им пари ще бъдат рекапитализирани банките, и със същите данъци държавите ще национализират загубите на богатите.

За момента обаче друг изход няма и жертви ще трябва да има. Едните ще платят за слепотата  си, а част от другите заради алчността си. Въпросът на дневен ред е дали след плащането на спасителната цена световните лидери ще се осмелят да променят икономическия модел (както се случва през 1933г. след протести на ветерани от Първата Световна Война. Със закона „Глас - Стийгъл” правомощията на банките рязко се ограничават за малко повече от половин век). Ще се намерят ли доблестни ръководители, които да се опълчат против корпорации и банкери? Ще ми се да вярвам, че ще се случи. В каквото се надяват и хилядите протестиращи.

Приложение 1:

2 коментара:

иванка димова каза...

Много добър анализ, но повече ме интересува алтернативата, която предлагаш. И ако ще трябва да има жертви, каква ще е цената, която трябва да платят?

Стоян 'бон' Йотов каза...

Хубави /и логични/ въпроси.
Ще започна с алтернативата, защото от нея следва цената.

Изборът на възможности вече е силно ограничен. За разлика от 2007/2008 година, когато правителствата /особено в Европа/ имаха заделен капитал, който да инжектират в икономиката и респективно да я стимулират, то днес пари няма. Важно е да не пропускаме и подробността, че вместо да изразходват рационално заделените пари, правителствата изхарчиха крупни суми с единствена цел купуване на време. Отлагането във времето в някаква степен си го обяснявам с факта, че политиците трудно признават гафовете си.

Какво всъщност бе по-добре да се направи? Вместо да инвестират пари в тотално закъсали икономики ( Гърция, Италия, Испания, Португалия, Ирландия ), Правителствата (още през 2008г.) можеха да капитализират банките + налагане мерки за контрол на действията на банкерите. Ударът от обезценените държавни облигации нямаше да ни вкара в ситуация да спасяваме и банки ( както днес ). Печалба на банките да се ореже, но баките щяха да оцелят, инвеститорите щяха да са по-спокойни ( т.е и пазарите по-спокойно ), а системата в крайна сметка щеше да се освободи от вредни дългове. Фалиралите страни така и така ще бъдат подпомогнати със заеми, но за разлика от сега, нямаше да имат толкова големи заеми и затягането на колани (може би) нямаше да е толкова драстично. Поне щеше да има някой, който да има желание да им даде пари. Равносметката от сегашната реалност и какво можеше да се направи?

Сега спасяваме баките, от една страна, и закъсалите страни, от друга, на цена, в пъти по-висока от тази, която можеше да се плати в началото на 2008г. Сега освен вече изхарчените пари, данъкоплатците плащат още заради криза, която те самите не са предизвикали. Също така банките щяха да са по-регулирани, което щеше да послужи като добър пример на Америка и да насърчи прогонването на пълната свобода на баките, която там цари, и против която хората протестират.

Сегашните жертви? Повече пари, повече страхове, повече нерви, и МНОГО повече компромиси. От страна на обикновените хора, от страна на кредитори, от страна на държавни ръководители. Сега правителствата трябва да спасят баките, за да не изгори цялата система, да опростят част от дълговете на закъсалите държави, да вкарат пари ( с огромно нежелание ) в лошите икономики, да стабилизират пазарите и да приемат пакет инструменти за ограничаване своеволията на банките. И в дългосрочен период нещата да започнат да изглеждат по-светли.
Въпреки че говоря за Европа, част от ситуацията и мерките се отнасят и за САЩ. Но по мои наблюдения, там играят по-силни лобита и всичко ще е много по-трудно. А и догодина идват президентски избори....

Надявам се да не съм изпуснал нищо в старанието си бързо да отговоря.

Публикуване на коментар

За валиден коментар, моля спазвайте следните правила:
1. Всички коментари да бъдат написани на кирилица.
2. Забранява се използват вулгарни, цинични и расистки лозунги.
3. Спамът няма да се толерира.
Коментари, неотговарящи на тези изисквания, подлежат на модерация.